Popularyzacja nauki

 • 21. PIKNIK NAUKOWY Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

  Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk był reprezentowany na 21 Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który odbył się 3 czerwca 2017 roku na Stadionie PGE Narodowym w War­szawie. Jest to największa w Europie impreza plenerowa o te­ma­tyce naukowej, przyciągająca ok. 120 tysięcy osób. Jej celem jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez prezentowanie ciekawych eksperymentów i doświadczeń. W wyda­rzeniu tym wzięło udział około 200 instytucji naukowych, uczelni, instytutów badawczych, muzeów i instytucji kultury, fundacji zwią­zanych z edukacją i kół naukowych. Instytut Oceanologii Polskiej Aka­demii jest obecny na Pikniku nieprzerwanie od 10 lat. W tym roku, przy wsparciu Sekcji Fizyki Morza KBM PAN, nasze Koleżanki i Ko­le­dzy zaprezentowali osiągnięcia naukowe KONSORCJUM SATBAŁTYK, w skład którego oprócz IO PAN wchodzi Instytut Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, Akademia Pomorska w Słupsku i Instytut Nauk o Morzu Uniwersytetu Szczecińskiego. W szeregu za­pla­nowanych pokazach i doświadczeniach dostosowanych do hasła przewodniego tegorocznego pikniku: Ziemia, naukowcy z Konsorcjum przybliżali odwiedzającym zagadnienia związane z badaniami śro­dowiska morskiego. Uczestniczyli z Instytutu Oceanologii PAN: Joanna Stoń-Egiert, Piotr Kowalczuk, Marta Konik, Jagoda Białogrodzka, Paulina Aniśkiewicz, z Uni­wersytetu Gdańskiego: Marcin Paszkuta, Natalia Strojna, Daria Nowicka, z Akademii Pomorskiej w Słup­sku: Tomasz Zapadka, Magdalena Pawlik.

  Tematem tegorocznego Pikniku była ZIEMIA. Na stanowisku CENTRUM BADAŃ ZIEMI I PLANET GEOPLANET (100 m kw A-57 ) wyodrębnione były 3 strefy tematyczne: ZASOBY, ZAGROŻENIA, OBSERWACJE. Wszyscy partnerzy GeoPlanet w tym: Instytut Oceanologii PAN wraz z Instytutem Geofizyki PAN, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytutem Nauk Geologicznych PAN oraz Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN prezentowali zjawiska, pokazy naukowe ze swoich dziedzin związane z tematyką Pikniku. Nasz Instytut był reprezentowane w tym roku przez doktorantów Studium Doktoranckiego przy IO PAN: Agatę Grynczel i Damiana Jaśniewicza.
  hand film YouTube, hand zdjęcia Geoplanet

 • W sobotę 27 maja 2017, w godz. 10-16.00 na Placu Przyjaciół Sopotu odbył się kolejny X Sopocki Dzień Nauki.
  Informacje na stronie hand sdn2017.html

 • Instytut Oceanologii PAN wraz z Instytutem Budownictwa Wodnego PAN jest współorganizatorem LETNICH SPOTKAŃ Z NAUKĄ w Czar­linie-Skoczkowie nad jeziorem Wdzydze.

 • "MORSKA EDUKACJA EKOLOGICZNA" w szkołach - dla szkół zainteresowanych proponowanymi tematami i wystąpieniem w ich siedzibie.

 • W dniu 4 czerwca 2016 w godz 10-17.00 na Placu Przyjaciół Sopotu odbył się kolejny IX Sopocki Dzień Nauki. Imprezę zorganizował Instytut Oceanologii PAN w Sopocie pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Sopotu. Uczestniczyć będą, poza naukowcami IO PAN, przedstawiciele Stacji Ornitologicznej PAN w Sobieszewie oraz Muzeum Sopotu i Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego. Piknik poprzedziła kampania edukacyjna w szkołach Trójmiasta (zgodna z tematami prezentowanymi na stoiskach Pikniku) dofinansowana przez WFOŚiGW w Gdańsku.
    hand Photos-1,   hand Photos-2,   hand Photos-3,   hand Photos-4

 • 16 czerwca 2015 w IO PAN odbyła się premiera filmu reklamowego GLAERE oraz wystawa prac plastycznych dzieci, przygotowanych po pikniku naukowym oraz spotkaniach z autorami projektu.   hand Wybór zdjęć z imprezy pokazuje twórców z ich rodzicami w czasie wernisażu.

 • W ramach XIII BFN nasz instytut po raz ósmy zorganizował Sopocki Dzień Nauki, w dniu 23 maja 2015 (sobota), w godzinach 10-17.
  hand Program SDN, zdjęcia z imprezy

 • W trakcie tegorocznej edycji Festiwalu 24 maja (niedziela) odbył się na Skwerze Kościuszki w Gdyni, XVI Piknik Naukowy. Instytut Oceanologii reprezentuje stoisko "Co mówią lodowce o zmianach klimatu?".
  Międzynarodowy projekt GLAERE przedstawia jak ważne są lodowce dla arktycznych zwierząt i jak dlaczego ich roztapianie powinno nas wszystkich zainteresować. Zobacz różnicę pomiędzy krą lodową na oceanie i górą lodową z lodowca. Dowiedz się jakie zwierzęta potrzebują zimnych zatok lodowcowych.
  hand zdjęcia z imprezy

 • Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie zaprosił do udziału w Olimpiadzie wiedzy dla szkół "Morze i zmiany klimatu".
 • 9 maja 2015 na Stadionie Narodowym w Warszawie odbył się 19. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Nasz Instytut reprezentowały Panie: Agnieszka Promińska i Małgorzata Merchel w ramach Centrum GeoPlanet, które wzięło udział w pikniku już po raz czwarty. Atrakcji nie brakowało - można było oglądać plamy na słońcu i chować się przed słońcem za filtrami, rozwiązywać rebusy, przyglądać się minerałom z bardzo bliska, grać w kosmicznego twistera i układać nadmorskie puzzle.
  hand zdjęcia z imprezy
 • 15.03.2015 Gdynia - 17.Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Retrospektywa: Polarne Kolosy - Wojciech Moskal, prof. Jan Marcin Węsławski.
  W trakcie retrospektywy poświęconej dziejom polskiego polarnictwa, przygotowanej specjalnie na Kolosy przez Wojciecha Moskala (Super Kolos 2004) i prof. Jana Marcina Węsławskiego z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, została zaprezentowana historia badań Arktyki i Antarktyki począwszy od osiągnięć Arctowskiego i Dobrowolskiego, przez wyprawy Siedleckiego i Birkenmajera aż po czasy współczesne.
  Prezentacje na: Krótka historia eksploracji polarnej i udział w niej nauki polskiej (J. M. Węsławski), Wycieczki polarne (W. Moskal) oraz trochę zdjęć z imprezy.


Publikacje:

  ATLAS OF POLISH MARINE AREA BOTTOM HABITATS  
  (PDF, 179 MB, pp.1-180)


  ADVENTFJORDEN - Arcitic sea in the backyard  
  (flash, pp. 1-40)
  (PDF, pp. 1-40)
  ADVENTFJORDEN - Arktisk hav rett utenfor stuedøren  
  (flash, pp. 1-40, in Norwegian)
  ARKTYKA EUROPEJSKA - morski przewodnik użytkownika  
  (flash, pp. 1-112, in Polish)
  (PDF, 40 MB, pp. 1-112, in Polish)
 EUROPEAN ARCTIC - sea user guide  
  (flash, pp. 1-112)
  (PDF, 100 MB, pp. 1-112)
  PLAŻA - przewodnik użytkownika  
  (flash, pp. 1-116, in Polish)
  (PDF, 60 MB, pp. 1-116)
  PODMORSKI OGRÓD GDYNI Planowany Morski Rezerwat
- poradnik użytkownika     (flash, pp. 1-48, in Polish)
  (PDF, 40 MB, pp. 1-48, in Polish)


Eko-bajki:

cover

ZIELONA WODA

cover

W ŚWIECIE TARDIGRADA

cover

HYPOXIA

cover

KTO MNIE UGRYZŁ?

cover

KŁOPOTY Z NICIENIAMI

cover

ONE DEGREE

cover

JEDEN STOPIEŃ

cover

ALBEDO

cover

NA ZDROWIE MORZA

cover

KTO URATUJE PLAŻĘ

cover

DOBRA NOC


Galerie zdjęć z udziału IO PAN w imprezach Festiwalu Nauki

Plakaty Dnia Nauki w Sopocie organizowanego przez Instytut Oceanologii