Makrofauna

Pobór prób

Za pomocą próbnika rurowego pobrano rdzenie osadu o długości około 15 cm i średnicy 15 cm z płytkiego sublitoralu (ok. 0,3-0,5 m głębokości). Osad przesiano przez sito o średnicy oczek 0,5mm i przeniesiono makrofaunę do pojemniczków a następnie zakonserwowano 4% roztworem formaldehydu. Z każdej stacji pobrano po 3 takie próby.

Analiza laboratoryjna

Zebrany materiał obejrzano pod binokularem i oznaczono do wyższych jednostek taksonomicznych.

Meiofauna

Pobór prób

Za pomocą próbnika rurowego o średnicy 2 cm pobrano po 3 rdzenie osadu o długości ok. 5-10cm z płytkiego sublitoralu (ok. 0,3-0,5 m głębokości). Osad przeniesiono do pojemniczków i zakonserwowano 4% roztworem formaldehydu.

Analiza laboratoryjna

Pobrany materiał oddzielono od osadu za pomocą dekantacji i przesiano przez sito o średnicy oczek 35 μm. Próbki wybarwiono. Następnie dokonano identyfikacji wyższych jednostek taksonomicznych.

Zmieraczki

Pobór prób

Na każdej stacji przeprowadzono 2 linie przez całą szerokość plaży (od linii wody do pierwszej wydmy), na których w odstępach 1 m wykopano dołki o szerokości 20 cm i głębokości 10 cm. Dołki kopano odsłaniając, za pomocą linijki, kolejne warstwy piasku i licząc w tym czasie zaobserwowane osobniki Zmieraczka plażowego. Z każdej linii pobrano ok 2-3 losowo wybranych osobników i zakonserwowano 4% roztworem formaldehydu.

Analiza laboratoryjna

Zebrane zmieraczki pod binokularem oznaczono do gatunku.

Pułapki

Pobór prób

Rozstawiono 5 półlitrowych plastikowych kubków, zakopując je równo z piaskiem. Kubek pierwszy znajdował się o 1 m od linii wody. Między kubkami umieszczono deski o długości 1 m.

Zdjęcie puapki

Na dnie kubków znajdował się roztwór gliceryny z wodą. Pułapki ustawiono wieczorem i zostawiono na całą noc. Rano wyjęto znajdujące się w kubkach organizmy i umieszczono w pojemniczkach. Próby zakonserwowano 4% roztworem formaldehydu.

Analiza laboratoryjna

W laboratorium przeprowadzono analizę taksonomiczną zebranego materiału.

Granulometria

Pobór prób

Z każdej stacji pobrano próbkę osadu, za pomocą próbnika rurowego o średnicy 2 cm z płytkiego sublitoralu (ok. 0,3-0,5 m głębokości). Następnie osad umieszczono w szczelnie zamykanych woreczkach.

Analiza laboratoryjna

Zebrany osad wysuszono w temp. 60°C a następnie przeprowadzono analizę granulometryczną na 12 sitach o średnicy oczek: 2000, 1400, 1000, 710, 500, 355, 250, 180, 125, 90, 63 μm. Wyniki opracowano za pomocą programu MS Excel.

Lokalizacja

Położenie każdej stacji określono za pomocą systemu GPS.

Temperatura wody i powietrza

Zmierzona za pomocą termometru.

Zasolenie

Zmierzono przewodnictwo wody za pomocą konduktometru, a następnie przeliczono na zasolenie [w PSU]

Woda gruntowa

W odległości 5 m od linii wody wykopano dołek i określono głębokość, na której znajduje się woda gruntowa. Zmierzono temperaturę wody.

Nachylenie plaży

Pomiar nachylenia plaży dokonano za pomocą poziomicy wodnej, następnie zebrane dane opracowano w programie MS Excel i stworzono profil każdej plaży.