Czym jest dla Ciebie bioróżnorodność na morskim brzegu?

Projekt ten jest częścią badań w europejskim projekcie MARBEFES (http://marbefes.eu/) kierowanego przez Instytut Oceanologii PAN. MARBEFES opisuje związki pomiędzy różnorodnością biologiczną mórz Europy oraz dobrami i usługami ekosystemów morskich.

Celem tego projektu nauki obywatelskiej jest odpowiedź na pytanie:
Jak widzą różnorodność biologiczną mieszkańcy i turyści odwiedzający europejskie wybrzeża? Co jest dla nich ważne, co jest ich bezpośrednim doświadczeniem, co chcą zachować dla przyszłych pokoleń. Czy chcemy, żeby rozwój gospodarczy i turystyczny przemysł doprowadził do zabudowy brzegów morskich? Hotele, restauracje, chodniki i leżaki na każdym kroku? Czy może ważne są dla na naturalne odcinki brzegów morskich, bez ingerencji człowieka, z żywymi i upadającymi drzewami, trawą morską i muszlami na plaży?

To pytania, na które nie ma „dobrej” ani „złej” odpowiedzi, chcemy zobaczyć jaki jest obraz wybrzeża w oczach ludzi, którzy przychodzą tu na chwilę, lub mieszkają na stałe.

Metoda badawcza, to samodzielne zbieranie ankiet-odpowiedzi od ludzi odwiedzających morski brzeg. Chodzi o spacer o długości co najmniej 1km lub 30 minut. Zależy nam na aktualnym, chwilowym spojrzeniu, nie ogólnej refleksji, tylko na wrażeniu z ostatniego spaceru brzegiem morza. Prosimy o zapisanie co z morskiej przyrody (tej „bio”) nas zainteresowało, co chcemy ponownie zobaczyć. Drzewa, inne rośliny, morskie glony, muszle, ptaki – coś co należy do świata biologicznej różnorodności morza. Może to być jeden obiekt, coś co uznajemy za symboliczny, kluczowy element morskiej przyrody, lub wiele drobnych spostrzeżeń. Każda osoba może nadesłać wiele takich ankiet – jedna z jednego spaceru. Ważny jest czas (data) i odwiedzane miejsce (najbliższa miejscowość, lub nr zejścia na brzeg). Odpowiedzi są anonimowe, przyda się notatka o przynależności do grupy wiekowej (młodzież, dorosły, senior).

Odpowiedzi prosimy nadsyłać na adres mailowy: tkijewski@iopan.gda.pl lub w formie papierowej składać w Centrum Nauki Experyment.

Wyniki – po zebraniu minimum 500 odpowiedzi będziemy pokazywać na stronie projektu.
Podobne akcje będą prowadzone w Norwegii, Irlandii i we Włoszech. Pierwsze wyniki powinny ukazać się jesienią tego roku. Odpowiemy na wszelkie pytania, prosimy o kontakt przez email lub Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

Jan Marcin Węsławski
weslaw@iopan.gda.pl
Tomasz Kijewski
tkijewski@iopan.gda.pl
back   Nauka Obywatelska